10. Yılda 50.000'den fazla mutlu müşteri
Kayıt Ol Giriş Yap
Çağrı Merkezi
ÇAĞRI MERKEZİ
0 242 515 3000
Sizi arayalım
Tıklayın Sizi Arayalım
Batman Otelleri
Haritada Görüntüle
Müsaitlik Durumu
Fiyat Aralığı
  - 
Puan
Konaklama Tipi
Bölge
Batman Otelleri
Sıralama:  

BATMAN BÖLGESİ

Neolitik Çağ öncesine dayan tarihi, leziz yemekleri ve Anadolu samimiyetini yansıtan Güneydoğu Anadolu şehirlerinden biridir Batman. Tarihin gölgesinde farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan Batman, ülkemizin en önemli antik yerleşim alanları arasında gösterilen Hasankeyf’i sınırları içerisinde bulunduruyor. Mağaralar, manastırlar, köprüler ve hanlarıyla yüzyıllık geçmişini günümüze taşıyan Batman’da gezilecek ve keşfedilecek sayısız yer var. Güneydoğu’nun tarihine dokunurken, diğer taraftan yeşilin bozkırla buluştuğu bir doğa sizlere eşlik edecek.

 

Batman Gezilecek ve Görülecek Yerler

Hasankeyf Ören Yeri: Hasankeyf Ören Yeri; 4000’i aşkın mağarasıyla, heybetli kanyonları ve dar vadileriyle Batman’ın en ünlü bölgesidir. Mezopotamya’nın en eski yerleşim alanı olarak kabul edilen Hasankeyf, dünyanın da ilgisini çekmiş ve çeşitli araştırmalara konu olmuştur. Antik yerleşim alanında Hasankeyf mağaraları ve Hasankeyf Kalesi başta olmak üzere çeşitli kalıntıları görmek mümkün. Hasankeyf Batman’ın kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmese de tarihi boyunca stratejik önemini korumuştur.

Yol Geçen Hanı: Batman sınırlarında bulunan Yol Geçen Hanı, Hasankeyf Kalesi’nin altında yer alıyor. Yol Geçen Hanı, esasında doğal bir mağaradır. Yüzyıllardır insanların dinlendiği, sürekli kabalık olmasından ve girenin çıkanın bilinmemesinden dolayı Yol Geçen Hanı ismini almış. Hasankeyf’e gelen her turistin dinlenmek için ziyaret ettiği bir nokta haline gelen han, sizin de rotanıza dahil olabilir.

Mor Aho Manastırı: Hasankeyf Batman’ın en önemli tarihi kalıntıları arasında yer alıyor Mor Aho Manastırı. Hasankeyf’in birçok yapısı gibi kim tarafından ve hangi dönemde yapıldığı kesinlik kazanamamış durumda. İlk Çağ’daki Süryanilerin Hasankeyf’e hakim olduğu dönemlere ait olduğu tahmin ediliyor. Manastırın inşa edildiği sırada kesme taş ve sönmüş kireç taş kullanıldığı görülmekte.

Hallan Çemi Höyüğü: Batman Merkez’e 50 kilometre uzaklıkta yer alan ve Sason Çayı’nın batı kısmında kalan Hallan Çemi Höyüğü, ilk olarak 1990 yılında fark edilmiş. Sonraki yıllarda çeşitli kazı çalışmalarıyla birçok kalıntı günyüzüne çıkarılmış. Şehrin eski yerleşim alanlarından biri olan höyükte kazı çalışmaları ara ara devam ediyor.

El Rızk Camii, Bozikan Kalesi, On Kemerli DDY Köprüsü, Zeynel Bey Kümbeti, Seyyid Bilal Türbesi, Kozluk Kalesi, Mor Kiryakus Manastırı ve Memikan Köprüsü Batman’ın tarihinde yer edinmiş önemli yapılardır ve hepsi gezilip görülmeye değer mimarilere sahiptir.

Batman Yapılacak Aktiviteler

  • Alışveriş yaparken Batman’ın meşhur ipek sim işlemelerinden, kanaviçe işlemelerinden, yün çorapları ve dantel örgülerinden mutlaka satın alın.
  • Dicle Nehri kıyısı boyunca yürüyüş yapın.
  • Hasankeyf’in tarihi kalıntılarını fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirin.

Batman’da Ne Yenir?

Güneydoğu Anadolu’nun mutfak kültürüne hakimdir Batman. Birbirinden lezzetli doğu yemeklerini masalara taşır. Batman yöresel yemeklerinden akla ilk gelenler bol yağlı et yemekleri ve hamur işleridir. Özellikle; Şam böreği, tandır ekmeği, kışlık dolma ve bumbar yemeden Batman’dan ayrılmayın.

 

Batman Otelleri İçin Bizi Arayın. 0242 515 30 00

Facebook'da Keşfet Twitter'da Keşfet Google Plus'da Keşfet Youtube'da Keşfet Instagram'da Keşfet Linkedin'de Keşfet
Güvenli Alışveriş Noktası
Akdenizin En Büyük Otel Ağı
kesfet.com
Keşfet Turizm Seyahat A.Ş. Türsab A Sınıfı (Belge No: 6207) seyahat acentesi lisansına sahiptir. Keşfet Turizm Seyahat olarak misyonumuz müşterilerimize kapsamlı ve iyi ürünler sunarak müşterilerimizin memnuniyetlerini kazanmaktır. Turizm ve Teknolojinin iç içe geçtiği günümüzde, müşterilerimizin sitemizdeki tüm ürünleri rahatça incelemeleri sağlayıp, istedikleri ürünlerin alımını en kolaya indirgemektir.
kesfet.com
Keşfet Turizm Seyahat A.Ş. ©2017
Hakkımızda Güvenlik ve Gizlilik Ödeme & İade Şartları Tüm Bölgeler Tüm Temalar Hizmet Şartları İletişim
Sayfada anılan tüm otel konaklama fiyatları, Havale ile tek ödemede, gecelik kişi başı en ucuz başlangıç fiyatlarıdır. Sayfada anılan tüm fiyatlar, ilgili üründe kontenjan olması durumunda geçerlidir. Sadece belirli dönemlerde geçerlidir.
DMCA.com
kesfet.com